Catering bezglutenowy

Przekąska bezglutenowa
Przykładowa przekąska bezglutenowa

Obawy przed nadmiernym spożywaniem glutenu w ogólnej populacji są dostrzegane coraz częściej. W sklepowych alejkach wytyczone są dodatkowe pułki oznaczone znakiem przekreślonego kłosa, którego otacza ogromny, popularny napis „gluten free”. Dieta bezglutenowa dedykowana jest głównie osobom cierpiącym na celiakię, chorobę trzewną o podłożu immunologicznym, z którą chorzy borykają się całe życie. Częstotliwość występowania tej uprzykrzającej dolegliwości rokuje się na około 1%. Gluten dostający się do układu pokarmowego celiaka prowadzi do zaniku kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych i tym samym przyczynia się do szerokiej gamy objawów klinicznych jak biegunki, anemia i niedożywienie. Niestety, codzienność osób z celiakią nie polega jedynie na eliminowaniu z diet produktów bogatych w gluten jak pszenica, żyto czy jęczmień. Niezmiernie ważne jest również gotowanie w osobnych garnkach, krojenie czystymi nożami i na czystej desce, ponieważ już mikroskopijne ilości glutenu dostające się do organizmu drogą zanieczyszczeń (np. krojenie pomidora nożem, którym wcześniej ktoś kroił chleb) mogą odbić się niekorzystnie na zdrowiu. Naprzeciw tym niedogodnością wychodzi nasz catering, stawiający przede wszystkim na edukację klientów poprzez spotkania z dietetykiem, ale i serwowanie potraw całkowicie wolnych od glutenu.

Oprócz celiakii, od pewnego czasu w literaturze naukowej możemy spotkać się z terminem nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten (ang. Non-Celiac Gluten Sensitive, NCGS), który mógłby tłumaczyć poprawę samopoczucia niektórych osób decydujących się na wykluczenie glutenu z diety, mimo niezdiagnozowanej choroby trzewnej. Niektórzy naukowcy szacują, że nadwrażliwość na gluten bez zdiagnozowanej celiakii może dotykać znacznie obszerniejszego odsetka społeczeństwa niż sama celiakia [1]. Do objawów związanych z NCGS należą między innymi bóle brzucha, „zamglony umysł”, biegunki, depresja czy nawet bóle stawów. Niemniej jednak, w kontekście wspomnianej przypadłości mamy wiele niedomówień, głównie skierowanym ku diagnozie tegoż schorzenia i z ostatecznym osądem powinniśmy się wstrzymać. Jednak, jeżeli po wykluczeniu glutenu stan Twojego zdrowia znacząco się poprawił i jesteś zdecydowany do przestrzegania jadłospisu wykluczającego ten składnik pożywienia – zwróć większą uwagę na produkty lądujące na Twoim talerzu. Bezglutenowe odpowiedniki, oryginalnie glutenowych produktów (np. chleba) są zazwyczaj bogatsze w nasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany, a bardziej ubogie w białko, błonnik pokarmowy, żelazo i foliany [2]. Dodatkowo, analiza biorąca pod uwagę blisko 200 tysięcy osób wykazała, że osoby spożywający najmniej glutenu mają wyższe ryzyko cukrzycy typu II. Prawdopodobnie nie wynika to ze spożycia samego glutenu, a faktu, iż występuje on w pełnoziarnistych produktach zbożowych dostarczających obfitej ilości składników pokarmowych (między innymi błonnika pokarmowego) [3]. Dlatego, aby uniknąć niedoborów pokarmowych i zniwelować niekorzystne skutki nadmiaru nasyconych kwasów tłuszczowych w diecie, zachęcamy do konsultacji swojego jadłospisu z naszymi dietetykami.

Reasumując, dieta bezglutenowa dla osób cierpiących na chorobę trzewną (celiakię) jest jedyną skuteczną terapią doprowadzającą do remisji, pozwalając tym samym cieszyć się zdrowiem. Dodatkowo występuje pewien odsetek osób, który pomimo braku celiakii dostrzega korzyści z wykluczenia glutenu ze swojego jadłospisu. Należy jednak pamiętać, że dieta bezglutenowa polega na eliminowaniu wielu produktów o prozdrowotnym wpływie na organizm, przez co jej odpowiednie zbilansowanie wydaje się trudniejszym zadaniem w porównaniu z konwencjonalnym jadłospisem. Wychodzimy tym samym naprzeciw niedogodnością, oferując edukację z zakresu dietetyki jak i catering serwujący smaczne dania, niezawierające nawet znikomych ilości glutenu.

Źródła:

  1. 1. Sapone A., Bai JC., Ciacci C. I wsp.: Spectrum of gluten-related disorders: consensus on new nomenclature and classification. BMC Med 2012;10:13
  2. 2. Kulai T., Rashid M. Assessment of Nutritional Adequacy of Packaged Gluten-free Food Products. Can J Diet Pract Res 2014 Dec;75(4):186-90.
  3. 3. American Heart Association Meeting Report Presentation 11: Low gluten diets may be associated with higher risk of type 2 diabetes March 09, 2017

Przy tworzeniu tekstu pomagał dietetyk Arkadiusz Matras.

Przykładowe menu zestawu posiłków diety bezglutenowej

Przykładowy zestaw diety bezglutenowej
Przykładowy zestaw diety bezglutenowej

ŚNIADANIE
Placek jaglany z pieczoną gruszką

PRZEKĄSKA
Melonowe księżyce z szynką dojrzewającą

OBIAD
Czerwony ryż z mieloną wołowiną i warzywami w sosie grzybowym

PRZEKĄSKA
Pudding chia z owocami

KOLACJA
Pasztet z fasoli

Aby zamówić bezglutenowy catering dietetyczny należy wypełnić formularz żywieniowy, następnie skontaktujemy się z Państwem telefonicznie. Koszt zestawu składającego się z 4 posiłków to około 93zł/dzień. Dostawa w Warszawie oraz Wrocławiu jest GRATIS.

Pozostałe diety